Close
معرفي زبان برنامه نویسی جدید Zig

معرفي زبان برنامه نویسی جدید Zig

آیا به یک زبان برنامه نویسی جدید نیاز دارید؟ Zig را امتحان کنید

شاید نام آن را شنیده باشید ، شاید هم نشنیده باشید. Zig یک زبان برنامه نویسی جدید است که به نظر می رسد محبوبیت آن رو به افزایش است. بیایید سریع بپردازیم که چیست ، چرا منحصر به فرد است و برای چه چیزهایی از آن استفاده میشود

Zig چيست؟

زیگ یک زبان برنامه نویسی دستوری، همه‌منظوره، سیستم نوع، زبان کامپایل‌ شونده و زبان برنامه نویسی سیستمی است که توسط اندرو کلی طراحی شده است.این زبان برای استحکام ، بهینه و قابلیت نگهداری طراحی شده است ، و از compile-time generics و reflectioncross-compilation و مدیریت حافظه دستی پشتیبانی میکند.این زبان برای بهبود زبان c هست که از زبان برنامه نویسی rust  الهام گرفته است.

Zig دارای ویژگی های زیادی برای برنامه نویسی سطح پایین است ، به ویژه: ساختارهای بسته بندی شده ، اعداد صحیح با عرض دلخواه و انواع اشاره گرهای متعدد.

بودجه توسعه Zig توسط بنیاد نرم افزاری Zig (ZSF) تأمین می شود ، یک شرکت غیر انتفاعی با اندرو کلی به عنوان رئیس ، که کمک های مالی را دریافت می کند و چندین کارمند تمام وقت را استخدام می کند.

کامپایلر Zig

کامپایلر مرحله 1 به زبان Zig و C ++ نوشته شده است و از LLVM 11 به عنوان پشتیبان استفاده می کند. و بسیاری از اهداف اصلی خود را پشتیبانی می کند. کامپایلر نرم افزار رایگان و منبع باز تحت مجوز MIT است.

کامپایلر Zig مثل clang قابلیت کامپایل c و c++ رو با دستور “zig cc” و “zig c++” رو دارد. و هدر(header) های زیادی از جمله libc و libcxx برای بسیاری از سیستم عامل ها ارائه میدهد

سرعت و امنیت

  • Zig با ظرافت منطق مدیریت خطای شما را هدایت میکند.
  • بررسی های runtime قابل تنظیم به شما کمک می کند تا بین سرعت و ایمنی تعادل برقرار کنید.
  • برای بیان دستورالعمل های SIMD به صورت قابل حمل از انواع بردار استفاده کنید.
  • از بردار ها (vector) برای دستورالعمل های SIMD قابل حمل بهره ببرید.

مثال ها

// Hello world program "helloworld.zig"

const io = @import("std").io;

pub fn main() -> %void {
    %%io.stdout.printf("Hello, world!\n");
}

اجرا و خروجی

$ zig build-exe hello.zig
$ ./hello

Hello, world!

دیدگاهتان را بنویسید